iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

Eva Vokatá
Starými skly

Galerie u Plazíka Peruc
5. 7. - 29. 8. 2021
Výstava fotografií pražské fotografky, která se na Peruc vrací po 7 letech.
Vstup o víkendy a svátky od 10 do 17 hodin.

PLAKÁTEK  

Poznávání a prožívání
ZUŠ Postoloprty
Galerie U kozorožce Peruc
26. 6. - 31. 8. 2021 
Tradiční prázdninová výstava žáků ZUŠ Postoloprty. Výstava bude přístupná o víkendy a svátky od 10 do 18 hodin.

PLAKÁTEK 

Mrkvomen
pátek 6.8.2021
18 hod.

Peruc
V parku u muzea ČV

Veselá pohádka s ještě veselejšími písničkami. 
Divadlo krabice Teplice.

Vstupné děti 20.- Kč
Dospělí 50.- Kč
 
PLAKÁTEK  

Ubal a zmiz
pátek 6.8.2021
21 hod.

Letní kino Peruc
V parku u muzea ČV

Prodat hromadu marihuanu může být těžší, než se zdá. Komedie.
Česko 2021, 99 min.

Vstupné 100.- Kč 
PLAKÁTEK

Pohádkový les
neděle 29.8.2021
13:00 - 17:00 hod.

Peruc u zámku
TJ Sokol Peruc pořádá akci pro děti s princi a princeznami.
Vstup 70.- Kč
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
V podkroví výstava obrazů Jiřího Menouška.
PLAKÁTEK
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
19. 6. - 26. 9. 2021
So, Ne 12 - 17 hod.
UBYTOVÁNÍ
Celoročně
Další informace a akce v plakátku.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Pátecké kulturní léto
Zámek Pátek

Zámek Peruc
1. 7.-31. 8.
každý den od 10-18 hod.

tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Hudba ve Smolnici
Smolnice
kostel sv. Bartolomeje

 2021
Série tradičních koncertů ve smolnickém kostele.
Vstupné dobrovolné
PLAKÁTEK
 

Pamětní síň
Emila Filly
Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

 

 
You are here: Hlavní strana arrow Historie arrow Druhá letošní vernisáž U kozorožce
Druhá letošní vernisáž U kozorožce
Napsal Plazík st.   
Čtvrtek, 10 prosinec 2009
15.5.2006

Po fotografiích Přemysla Líbala byla netradičně v sobotu 13. května zahájena druhá letošní výstava v Galerii u kozorožce na Peruci. Představuje se na ní akademický malíř Karel Solařík. Tento rodák z Valašska žijící v Praze maloval i v našem kraji.

 

    O sobotním odpoledni se v malé perucké galerii paní Kopicové sešlo asi 25 zájemců o výtvarné umění. Mezi přítomnými byla i dcera letos dvaadevadesátiletého malíře Dana Staníková, která zastupovala svého otce. O životě a díle Karla Solaříka promluvil Dr. Janda. Poté si již všichni přítomní prohlédli vystavené obrazy, na kterých je většinou zobrazeno labské údolí v okolí Ústí n. L.. Výstava bude přístupná v Galerii u kozorožce na Peruci až do 30. 6. 06 od středy do neděle mezi 10. a 18. hodinou.

 

Obrázky z galerie.

 

Karel Solarík

Znovuobjevené dílo Karla Solaříka 

 

Každá doba prožívá své módy a euforie, při kterých zapomíná na spoustu prostých a inspirativních životů, překrytých barvitějšími událostmi. K takovým tvůrcům patří pražský autor, valašský rodák ak. mal. Karel Solařík.
Narodil se v Krhové u Valašského Meziříčí 27. února 1915. Vyučil se malířem porcelánu v dílně svého otce Karla Solaříka. V letech 1929-32, kontakt  udržoval do konce 30. let,  navštěvoval  soukromou školu ak. mal. F. Hoplíčka v Olomouci. V roce 1936 byl přijat na Akademii výtvarných umění v Praze, do školy prof. M. Švabinského. Studia  byla násilně přerušena v roce 1939, vrací se do rožnovské dílny k otci a Akademii  dokončil  po válce  ve škole prof. J. Obrovského  s diplomem z roku 1946.  V roce 1945 se usazuje v Praze.  Od roku 1948 do roku 1953  a  znovu v letech 1960 - 1979 se díky bratrovi, ak. sochaři  Emilu Solaříkovi,  zabývá  dokumentací severních Čech. 
Jeho výtvarná činnost je velmi rozsáhlá. Věnoval se malbě na porcelán, zabýval se replikami významným středověkých i pozdějších výtvarných děl. Z jeho dílny pochází také užitá náboženská grafika. V malbě a grafice se věnoval Valašsku, Praze a jejímu okolí, severním a středním Čechám a také jihočeským motivům. Velká část tvorby  je věnována i cestám do ciziny.
V grafice, která tvoří významnou část jeho tvorby,  rád experimentoval. Proti malbě však spíš  v oblasti technik. Oblíbenou technikou je serigrafie realizovaná pomocí rýžového papíru, pro kterou si vytvořil i vlastní technologii barev. Z oblasti  malby na porcelán zase převzal takřka neznámou techniku šablonování. Právě tyto techniky používal při svém pobytu v severních  Čechách nejčastěji. Náměty jsou z oblasti Středohoří, z okolí Ústí nad Labem, Mostu a dalších míst. Zatímco je v malbě ovlivněn hlavně expresionismem a kubismem, v   grafice se vedle expresivních motivů a postimpresivních vlivů objevuje spíše sklon k lyrizaci. Jeho malířská tvorba se uzavírá  během šedesátých let, kdy ji vytlačuje grafika až do začátku 90. let. Od roku 1990 se soustavně věnuje literárně  esejistické činnosti, ze které vyšel i malý výběr  aforismů pod názvem Naučný slovník.
Významný podíl na duchovním rozhledu K. Solaříka měly zahraniční cesty. První inspirací byly vídeňské galerie (1929 a pak několikrát) a první cesta s prof. V. V. Štechem do Francie a Švýcarska (1946).  Prosvětlení palety spojuje s návštěvou Jugoslávie (od roku 1956 několikrát). Velkou inspirací byla cesta do Itálie (1965) na kterou navázaly další návštěvy koncem šedesátých let, a k nim přibylo také Švýcarsko a Paříž, Londýn, Španělsko. Díky švýcarským přátelům se cesty ještě několikrát opakovaly a končily úspěšnými výstavami a navázáním cenných přátelských kontaktů, které umělci pomáhaly lidsky i existenčně. Ve Švýcarsku poprvé představil výběr ze svého životního díla veřejnosti.
Malá sonda do jeho grafického díla v Galerii U kozorožce v Peruci díla je tedy jen upozorněním na jednu ze zapomínaných uměleckých osobností, protože  malířské, grafické, literární dílo i život „na okraji“ Karla Solaříka je stále neznámý. 

Tiskovou zprávu připravil  PhDr.K.Bogar, Janáčkova 1245, 739n 11 Frýdlant n.O.,
e-mail: Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny  

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet


WebArchiv