iPeruc.cz

Internetový magazín nejen o Peruci

Odkazy

FACEBOOK
Mirek Blažek
Perucké stránky

PLAZÍKOVY FOTO GALERIE
Rajče
Rajče02
(doprovodná a starší alba)
Rajče historie
(přemístěná stará alba)
YouTube

Rajče FK Peruc

ZDŠ Třebenice 1963

ZDŠ Peruc 1963

Kulturní akce

TOULKY - KAMARÁDI
Galerie u Plazíka Peruc
Do konce ledna 2024 přístupné po domluvě, nebo na zazvonění.
Výstava fotografií k půlkulatinám majitele galerie.

PLAKÁTEK

Její tělo

Kino Peruc
24.11.2023
pátek 19:00 hod.
Akční / Drama. Hrají: Natalia Germani, Zuzana Mauréry, Martin Finger, Denisa Barešová, Zuzana Stivínová, Cyril Dobrý, Karolína Krézlová, Tereza Švejdová, Štěpán Lustyk. Film Česko / Slovensko. Délka filmu 107 min.
Nevhodný do 15 let
Vstupné 100 Kč

Proměny Ústeckého kraje
Kino Peruc
30.11.2023
čtvrtek v 18 hod.
Zveme do kina Peruc na promítání zajímavého dokumentu o našem kraji.
Následuje beseda s historikem Janem Marešem.
PLAKÁTEK

Adventní koncert
Kaple M. J. Husa
Peruc

3.12.2023
Nedělě ve 14 hod.
Vystoupí Pěvecký chrámový sbor při Náboženské obci Církve československé husitské v Lounech pod vedení sestry Ivany Derflerové. Srdečně zveme všechny lidi dobré vůle.
PLAKÁTEK

Rozsvícení vánočního stromu
Náměstí E. Filly
Peruc

3.12.2023
neděle v 16:30 hod.
Tradiční zahájení Adventu s programem a trhem.
PLAKÁTEK

Předvánoční tržnice
Peruc Za Dubem
9.12.2023
sobota 12 - 15 hod.
Tradiční předvánoční tržnici pro vás připravila usedlost Za Dubem.
PLAKÁTEK

Za Dubem
Peruc
KAVÁRNA
Mimo sezonu zavřeno.
UBYTOVÁNÍ

Celoročně
Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny
mob. 777 066 738
PLAKÁTEK

Muzeum české vesnice
Peruc - zámecký park

Informační středisko
Otevřeno: úterý - neděle 10:00 - 12:00
a 12:30 - 16:30 hodin
V říjnu je otevřeno pouze o víkendech.

Vstupné dospělí 40 Kč,
děti od 6 do 15 let a senioři 30 Kč
Tradiční výstavní prostory doplněné o výstavy v podkroví.
PLAKÁTEK

Zámek Pátek
Pátek nad Ohří

Otevřeno pátky,
soboty, neděle, svátky
10 - 16 hodin
tel. 731 005 123

Zámek Pátek 

Zámek Peruc
sezona skončila
tel. 602 728 422
Zámek Peruc  

Pamětní síň
Emila Filly

Peruc

- zámecký park
Do odvolání uzavřena.
 

Hudba ve Smolnici
Smolnice 
2023 
Seznam koncertů v kostele sv. Bartoloměje a na statku čp.4.
PLAKÁTEK 

 
You are here: Hlavní strana arrow Kultura arrow Andy blízko nás
Andy blízko nás
Napsal Plazík st.   
Pátek, 10 říjen 2014
    Jméno Andrew Lass jsem již někdy slyšel, ale nevěnoval jsem mu velkou pozornost. Nyní za námi sám přišel do Terezína a Černčic. Poznali jsme vyjímečného člověka...

popis Surrealista, básník, fotograf a kreslíř Andrew Lass je Čech, je Američan, je obojí. Narodil se v roce 1947 v New Yorku, vyrostl a do škol chodil v Praze. Zde prožil podivuhodná 60. léta, setkal se s Ginsbergem a zaznamenal tání jara 1968. V té době poznal Baudeleira, Kafku, Nezvala, Joyce, Prousta, Vančuru,... a začal psát své prvé texty a tvořit kresby. V roce 1968 se stává členem pražské surrealistické skupiny, stýká se s vrstevníky podobného zaměření (Vratislav Effenbeger). V roce 1973 je i s rodiči režimem vyobcován zpět do Států a od té doby žije v Massachuttes, kde přednáší na vysoké škole kulturní antropologii. Od roku 1990 opět navštěvuje Česko, spolupracuje se zdejšími školami, ale také s knihovnami, kde pomáhá s jejich organizací (je iniciátorem projektu CASLIN). Samozřejmě je nadále propojen s českými surrealisty, publikuje v revui Analogon. Své texty píše i v češtině. Vystavuje na společných i samostatných výstavách.    
popis Přátelé Andyho Lasse, Miroslav Veselý a Pavel R. Vejrážka, se rozhodli udělat dvě výstavy v naší blízkosti. Prvá byla zahájena vernisáží v Muze ghetta v Terezíně 25. října 2014. A zde jsem poprvé uviděl prošedivělého pána s červenou šálou kolem krku, sedícího na vozíku. Jeho charisma mi zcela učarovalo. Hned poté mne ohromila perfektní čeština bez amerického přízvuku. Vernisáž výstavy Rozjímání byla zahájena zvukovou podobou grafické partitury Miroslava Veselého v provedení Vlastimila Matouška, Jana Grunta, Mikoláše Chadimy a Kateřiny Vožické. Mezitím Andy maloval na rozprostřený pruh papíru na podlaze své představy, inspirované aktuálně znějící hudbou.
Prostor předsálí kina muzea je doplněn o přepážky ze surového dřeva a rozdělen na několik zákoutí. V nich jsou umístěny malé kresbičky figurek bizarních a fantasktních tvarů, inspirované asijským písmem. Druhá část expozice tvoří fotografie. Proti vchodu silně působí „newyorská dvojčata“ pár dní před jejich likvidací – a od nich jde řada postaviček obětí atentátu. K návštěvníkům promluvil i A. L. a v závěru vernisáže ochotně podepisoval své knihy, které byly vydány k výstavě (Mandala 1968-69), popř. poskytnuty návštěvníkům vernisáže (Hrdlořezy a zvukomalby 2005 - 2007). Výstavu  Rozjímání můžete navštívit až do 28. února 2015.

CHMÝŘÍ

Jak dlouho tě mám sedět na klíně?
Chce se ti?
Je Ti velice?

Tvoje nadržená velebnost
růžové líce
zadnice
na lavičce
v podsvětí.

Konečně,
zastav se u nás
skřehotavý
mistře mistrně.

Až vylezeš.
A puč!

popis    Jen tři dny poté, v neděli 28. října 2014, se řada z nás, co jsme byli v Terezímě, obohacena o regionální návštěvníky a především téměř kompletní surrealistickou skupinu, sešla s Andym v Galerii Emila Juliše v Černčicích. Zdejší výstava není součástí ani pokračováním terezínské, ale velmi zajímavým a netradičním způsobem představuje spojení miniaturních kreseb a textů Andrewa Lasse na podlouhlých plátěných svitcích.
Kvalita a preciznost originálních Lassových kreseb o velikosti sotva 4 x 4 cm dovolila zvětšení na téměř půlmetrové obrazy, které s jeho texty, zcela bez jakéhokoli racionálního odůvodnění, spojila na žádost Andrewa Lasse jeho manželka (neumí česky ani „haudujůdů“). V některých případech, při znalosti tohoto faktu,  nutně zarazí nejednoho návštěvníka výstavy až mystická podprahovost zřejmé a zcela nepřehlédnutelné souvislosti mezi textem a kresbou.
Expozice v Černčicích je doplněna o fotografie Andrewa Lasse, realizované na rozdíl od výstavy v Terezíně na kovových podkladech.
Výstavu zahájili společně Pavel Vejrážka s Miroslavem Veselým, aktivně se zapojil sám Andrew Lass. S neskrývaným potěšením vyzýval návštěvníky ke čtení jeho textů, z čehož nakonec vznikl přirozený, nepřipravený, nikým nerežírovaný a zcela živelný happenig.
U Vejrů se po vernisáži obvykle sestupuje do sklepení plného občerstvení – tentokrát však akce obžerstvím nekončila (tedy… končila, ale o něco později). Přátelé Pavla na dvoře Galerie Emila Juliše vytvořili tři zajímavé sochy: Kateřina Piňosová (v současné době působí v Mexiku) vybetonovala Dvojčata a Přemysl Martinec (nepůsobí nikde, protože nemá proč) je doplnil o Madam Trandamarýnu a Vocasa Ruprechta.
Jedinečnost a velikost Andrewa Lasse se ukázala i zde: svolil k odhalení v rámci jeho "Černčického dne". Když ho o to Pavel požádal, odpověděl: „Pavle, to je jasné! Jsou to moji kamarádi. A celou akci to může jen obohatit, ozvláštnit. Těším se!“
Doprovodně-úvodního slova se za pomoci vlastních textů z nově vydané knihy zhostil dr. František Dryje.
V příjemném prostředí a za pěkného počasí (vrtá mi hlavou, jak to Vejr dělá; sám tvrdí, že počasí prostě s předstihem objedná „tam nahoře“) se debatovalo, jedlo a pilo až do pozdních večerních hodin. Musím uznat, že obří venkovní krb má opravdu něco do sebe.
Výstavu můžete po domluvě shlédnout až do 28 února 2014. Nebojte se, je to zadarmo.
Pro mne byly oba dny skvělým zážitkem – a poznání profesora Andrewa Lasse neskutečnou, možná až téměř snovou událostí.

FOTO z Terezína.

VIDEO z Terezína 1.

VIDEO z Terezína 2.

FOTO z Černčic.

 
< Předch.   Další >

Kalendář

Kalendář

Ukliďme Česko

Info weby

InfoČesko.cz-Projekt cestovního ruchu o České republice. Poznávání, aktivní dovolená a relaxace. Ubytování, zajímavosti, lyžování...

Kudyznudy.cz - tipy na výlet

Informuji.cz = Akce, Kultura a Výlety v ČR 

WebArchiv

Tyto stránky jsou pravidelně archivovány Národní knihovnou ČR. Více najdete zde